HACCP- system zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności
SYSTEM ZARZĄDZANIA JAKOŚCIĄ I BEZPIECZEŃSTWEM ŻYWNOŚCI HACCP oraz związana z nim dobra praktyka higieniczna (GHP) i dobra praktyka produkcyjna (GMP) jest obligatoryjny i jest podstawą pozostałych systemów bezpieczeństwa żywności, takich jak np. IFS (International Food Standard), BRC (British Retail Consortium)
7 zasad HACCP
Dla danego przedsiębiorstwa/firmy skrupulatnie wskazywane są miejsca występowania poszczególnych rodzajów zagrożeń (fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne, zagrożenie alergenami), zwykle wskazywane one są w formie tabeli, na każdym etapie procesu produkcyjnego zaczynając od przyjęcia surowca do magazynu, poprzez proces przechowywania, ekspozycji, czy też przetwarzania w przypadku zakładów produkcyjnych do momentu przekazania konsumentowi/klientowi docelowemu. Cały ten proces nosi nazwę analizy zagrożeń/analizy ryzyka, która wynika ze specyfiki postępowania z surowcem/produktem na drodze „wejścia” do firmy/przedsiębiorstwa i „wyjścia” do konsumenta/klienta docelowego. Analiza zagrożeń bezpieczeństwa żywności ma na celu wskazanie miejsc/punktów w których bezpieczeństwo żywności jest najbardziej zagrożone i wymaga szczególnej kontroli/nadzoru. Miejsca/punkty w których bezpieczeństwo żywności i żywienia jest najbardziej zagrożone nazywane są kontolnymi lub krytycznymi punktami kontroli, wg określeń systemu kolejno CP (control point) lub CCP (critical control point) i wyznaczane są w analizie zagrożeń przy użyciu tzw. drzewa decyzyjnego wskazującego poprzez proste pytania (odpowiedź tak/nie) czy dane zagrożenie jest eliminowane przy użyciu podstawowych procedur i instrukcji systemowych, czy też wymaga dodatkowego nadzoru/procedur zmierzających do jego eliminacji.
HACCP (Hazard Analisis And Critical Control Point)- system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli obejmujący każdy z etapów procesu od momentu otrzymania surowca do chwili przekazania wyrobu gotowego konsumentowi poprzez: przygotowanie, przetwarzanie, pakowanie, przechowywanie i transport.
Dzięki HACCP możliwy jest stały nadzór nad żywnością ukierunkowany na eliminację zagrożeń żywności bezpośrednio w miejscu ich możliwego powstania. System HACCP wymaga stałego monitorowania pod kątem skuteczności